Son Dakika Haberleri
Anasayfa / EXPO 2015 / KÜÇÜKÇEKMECE EXPO 2015 VE ALISVERİŞ FESTİVALİ BAŞLADI

KÜÇÜKÇEKMECE EXPO 2015 VE ALISVERİŞ FESTİVALİ BAŞLADI

KSİAD, Küçükçekmece Belediyesi ve Kaymakamlığı iş birliği ile düzenlenen  Expo  2015 Sanayi Etkinliği ve Alışveriş Festivali, eş zamanlı olarak başladı. 200 işletmenin katıldığı Expo 2015’in açılış töreni Küçükçekmeceli sanayiciler ve iş dünyası ile yerel yöneticileri, mülki idareyi ve bölge milletvekillerini de bir araya getirdi.

Küçükçekmece için bir ilk olan EXPO 2015 Sanayi Etkinliği ve Alışveris Festivali, 29 Ekim tarihinde Küçükçekmece Nikah Sarayı’nda ziyaretçilerine kapılarını açtı. İlk gününde ziyaretçi akınına uğrayan Expo 2015’in açılış töreninde Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, Ak Parti İstanbul Milletvekilleri Tülay Kaynarca ve Halis Dalkılıç, CHP İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil, KSİAD Başkanı Ekrem Özen, İSİDEF Başkanı Mehmet Sandal da hazır bulundular.

Ekrem Özen: Sanayinin gelişimi ülkemiz adına son derece önemlidir

Fuarın açılış töreninde konuşan KSİAD Başkanı Ekrem Özen, Küçükçekmece’de yerel yönetim ve mülki idare desteği ile bir ilki gerçekleştirdiklerini belirterek desteklerinden dolayı Belediye Başkanı Temel Karadeniz ve Kaymakam Harun Kaya’ya tüm bölge sanayicileri adına teşekkür etti.

Küçükçekmece EXPO 2015’e yoğun bir ilgi gösterildiğini ve ilçenin sanayi potansiyelinin gözler önüne serildiğini belirten Özen; “Tarihi ve doğal güzellikleri bakımından da son derece şanslı bir ilçe olan Küçükçekmece’de sanayi ve kent birbiriyle uyumlu bir biçimde birbirini besleyerek varlıklarını sürdüreceklerdir. Sanayi, ülkemizin gelişimi ve önümüze koyduğumuz hedeflere ulaşabilmemiz adına belki en önemli unsurlardan bir tanesidir. Son yıllarda sanayi alanında dişa bağımlılığımızın oldukça azalması sanayi ürünleri ithal eden bir ülke olmaktan çıkarak sanayi ürünleri ihraç eden bir ülke haline gelmemiz son derce sevindirici ve umut vericidir” diye konuştu.

Temel Karadeniz: Üretmeden bir yere varamayız

Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz ise Küçükçekmece’de bir ilki gerçekleştirdiklerini, bu nedenle bazı eksikliklerin olabileceğini ve bunların hoş görülmesini dilediklerini belirtti. Etkinliğin sanayicileri bir araya getirmesinin önemli olduğunu vurgulayan Karadeniz; “Bu etkinlik sayesinde daha önce birbirini tanımayan bölge sanayicilerimiz de tanışmış oldu. Öncelikle birbirimizi tanımalıyız. Küçükçekmece’de daha güzel şeyler üretebilmemiz için önce birlik ve beraberlik içinde olmamız gerektiğini düşünüyoruz. Üreticilerimizin bir araya gelmesi umuyorum ki hayırlara vesile olacaktır” dedi.

Türkiye’nin sanayi ve üretim anlamında her geçen gün daha büyük işler başardığını kaydeden Başkan Karadeniz; “Şu anda Türkiye’de özellikle sanayicilerimiz, iş adamlarımız Türkiye’nin nasıl gelişeceğini çok iyi biliyor. Üretmeden bu iş olmaz. Bu noktada her anlamda dünden daha iyi olduğumuzu biliyoruz. Mutlaka eksikler vardır; ancak ülkemiz kabuğunu kırdı. İş adamlarımız dünyayı tanıdı ve yaratıcı ruhuyla dünyanın yenilenen taleplerini karşılayacak noktaya geldi” diye konuştu.
Yaklaşımız zorlaştırmak değil, kolaylaştırmak üzerinedir
Ayet ve hadislerin “Kolaylaştırın, zorlaştırmayın” şeklindeki içeriğine uygun bir yaklaşımla hizmet verdiklerini, sanayici ve iş dünyası için her şeyi daha kolay bir hale getirmek istediklerini belirten Başkan Karadeniz; “İnşallah hep birlikte, birbirimizin işlerini kolaylaştırarak ülkemizi çok daha iyi bir noktaya taşıyacağız” dedi.

Harun Kaya: Önemli olan üretimin niteliğidir

Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya da, devletin sanayicilerin yanında olması gerektiğini belirtti. Sanayicilerimizin ne kadar ürettiğinden ziyade ne kadar nitelikli üretim yaptıklarının önemli olduğunu vurgulayan Kaya; Bugün Çin’e bile ihracat yapabilmekteyiz. Çin’e mutfak malzemeleri ve deri ürünler satan sanayicilerimiz olduğunu biliyorum. Bu sanayimiz adına önemli bir gelişmedir” dedi.
Sanayicilerin kalifiye ara eleman bulma konusunda zorluk çektiklerini bildiğini ifade eden Kaya; ” Ara eleman sorununa çözüm üreteceğiz. Yeni meslek liseleri açarak sanayicilerimizin bu yöndeki ihtiyacını karşılayacağız” diye konuştu.

Bölge milletvekillerinden birlik mesajları

İstanbul 3. Bölge milletvekilleri de açılışta konuştular. CHP İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil ekonomik bağımsızlığın önemine vurgu yaptığı konuşmasında, kadınların iş hayatında etkinliğinin artması gerektiğini de ifade etti.

Ak Parti İstanbul Milletvekili Halis Dalkılıç; yerelde üreten ve tüketen vatandaşların bir araya getirilmesinin çok önemli olduğunu ifade etti. Dalkılıç, 78 milyonun kaderinin bir olduğunu ve bir arada kardeşçe yaşayabilmek gerektiğini de belirtti.

Açılış töreninde son konuşmayı ise Ak Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca yaptı. Kaynarca, 2023’e giden yolda dünyada ilk ona girebilmemiz için kadın ve erkeklerin beraberce üretmesi gerektiğini vurguladı.

Expo 2015 ve Alışveriş Festivali 31 Ekim akşamı sona erecek
Konuşmaların ardından protokol üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen kurdele kesimiyle, EXPO 2015 Sanayi Etkinliği ve Alışveriş Fuarı’nın resmi açılışı yapıldı. Küçükçekmece Belediye Başkanı Karadeniz ve beraberindeki protokol üyeleri daha sonra fuardaki stantları gezdi. Fuar, 31 Ekim tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

 

Hakkında irmakaja_ksiad

Ayrıca Kontol Et

BAŞKANDAN

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com